Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń na infolinię: telefon

Jak to działa

Dlaczego fotowoltaika?

Drukuj
Fotowoltaika – system produkcji energii elektrycznej do ogrzewania CO, grzania wody, gotowanie, oświetlenie, klimatyzacja, pralka, lodówka, itp – przede wszystkim konsumpcja wyprodukowanej energii.
Określenie ProSument (producent i konsument energii jednocześnie)
Wg dyrektywy UE, do 2020r. Polska ma osiągnąć 15% udział odnawialnej energii elektrycznej OZE. W 2014r. wyniósł 13,3%. W Niemczech udział ten przekroczył już 30%.
Nie udało się wejść w życie Ustawy o OZE - zapoczątkowało by to dynamiczny rozwój Fotowoltaiki w Polsce. W 2016r. Ustawa została gwałtownie zablokowana przez rząd RP. Właściciele instalacji Prosumenci mogli nadwyżki wyprodukowanej energii automatycznie kierować do sieci energetycznej i mogli korzystać z tzw stawki gwarantowanej. Wszystko to dynamicznie się zmienia - być może że sytuacja bardziej optymistyczna - będziemy na bieżąco informować o obowiązującym stanie prawnym. 
W dalszy ciągu obowiązuje przepis że:
Po wykonaniu instalacji fotowoltaicznej Zakład Energetyczny ma ustawowy obowiązek bezpłatnej wymiany zwykłego licznika na dwukierunkowy, który nalicza energię zużytą i nadmiar energii przesłanej do sieci nie wykorzystanej w budynku. Latem przy dużej produkcja energii Zakład energetyczny ma obowiązek kupowania energii, którą zimą (krótsze dni) można odbierać – rozliczenie dostarczonej do pobranej energii następuje w okresach półrocznych.
Dostarczenie prądu z fotowoltaiki dla potrzeb domu ma miejsce przed w/w licznikiem dwukierunkowym.
Powody dla których warto inwestować w instalację fotowoltaiczną:
  • Ceny energii elektrycznej ciągle rosną – możliwość częściowego uniezależnienia się od ciągłego ich wzrostu.
  • Produkcja energii na własny użytek jest opłacalna np. do spłacenia kredytu na budowę instalacji. Ponad to nie trzeba płacić tzw "opłaty dystrybucyjnej"
  • Panele fotowoltaiczne mają bardzo długą żywotność - powyżej 25lat. Dlatego producenci dają na nie do25 lat gwarancji na min. 80% początkowej wydajności.
  • Można je montować prawie na każdym dachu z pokryciem blaszanym, dachówka, papa, mogą też być pokryciem dachu np wiaty samochodowe. Mogą być skierowane nawet: wschód i zachód.
  • Niżej widok % spadeku wydajności paneli PV w zależności od geograficznego kierunku ich usytuowania: 


Rys. Viessman



  • Cała instalacja i panelePV -z wyjątkiem wiosennego jej czyszczenia nie wymaga konserwacji.
  • Instalacja solarna przyczynia się do podniesienia jakości życia – bez żadnych ograniczeń, finansowo bezstresowego korzystania z urządzeń elektrycznych w różnych przypadłościach życia a szczególnie po przejściu na emeryturę :-((
  • Węgiel jako dość tanie źródło do produkcji energii elektrycznej w krótkim czasie będzie zastępowany przez bardziej ekologiczne, ale droższe paliwa a co za tym energia będzie coraz droższa. Takie są ekologiczne dyrektywy Unii Europejskiej i Polski – Ustawa Antysmogowa. Przykładem jest Kraków gdzie nie wydaje się nowych pozwoleń budowlanych dla domów opalanych weglem i drewnem